Нови закон: нова правила за безбеднији рад - Асип Превент

НОВИ ЗАКОН: НОВА ПРАВИЛА ЗА БЕЗБЕДНИЈИ РАД

Уколико вам обавезе не дозвољавају да с пажњом предлог новог  Закона о безбедности и здрављу на раду , и да се темељно информишете о свим променама на време, ми смо се потрудили да то учинимо за вас. Нови закон доноси низ промена од пооштравања санкција прописаних законом, па до прописа о већем присуству лица за безбедност у свим процесима рада.

У наставку текста вам доносимо резиме неких од најважнијих промена које могу утицати на ваше свакодневно пословање. Ако имате било каквих недоумица, или су вам отребни стручни савети у погледу новог закона, слободно нам се обратите. АСИП Превент је ту због вас.

ЗАКОН О БЕЗБЕДНОСТИ И ЗДРАВЉУ НА РАДУ

Члан 4, тачка 21

Радно место са повећаним ризиком јесте радно место на висини, радно место у дубини, радно место на управљању возилима и унутрашњем транспорту (виљушкари, дизалице, транспортери, грађевинске и пољопривредне машине и сл.) и друго радно место утврђено актом о процени ризика послодавца на коме, и поред потпуно примењених мера у складу са овим законом, постоје околности које могу да угрозе безбедност и здравље запосленог.

Члан 4, тачка 24

Саветник за безбедност и здравље на раду јесте стручно лице које обавља послове безбедности и здравља на раду, има одговарајући ниво квалификација, положен одговарајуци стручни испит, лиценцу за обављање послова саветника за безбедност и здравље на раду и које послодавац писаним актом именује за обављање тих послова;

Члан 4, тачка 25

Сарадник за безбедност и здравље на раду јесте стручно лице које обавља послове безбедности и здравља на раду у делатностима из члана 47. став 1. овог закона, има одговарајући ниво квалификација, положен одговарајући стручни испит, лиценцу  за обављање послова сарадника за безбедност и здравље на раду и које послодавац писаним актом именује за обављање тих послова;

Члан 9, став 4

У случају настанка повреде на раду због елементарних непогода, озбиљне, неизбежне и непосредне опасности које су изван контроле послодавца или због изузетних догађаја чије се последице упркос свим предузетим мерама од стране послодавца нису могле избећи, послодавац није одговоран у смислу овог закона.

Члан 15, тачка 1

Послодавац је дужан да:

актом у писаној форми именује саветника, односно сарадника за безбедност и здравље на раду.

Члан 15, тачка 7

Послодавац је дужан да:

ангажује правно лице са лиценцом ради спровођења превентивних и периодичних прегледа и провере опреме за рад и прегледа и испитивања електричних и громобранских инсталација, као и превентивних и периодичних испитивања услова радне средине, односно хемијских, физичких штетности (осим јонизујућих зрачења), микроклиме и осветљености и биолошких штетности;

Правно лице из става 1. тачка 7) овог члана дужно је да изда стручни налаз по извршеном прегледу и провери опреме за рад и прегледу и испитивању електричних и громобранских инсталација или испитивању услова радне средине најкасније у року до 30 дана од дана извршеног прегледа и провере, односно испитивања. Ако се приликом прегледа и провере опреме за рад утврди да на опреми за рад нису примењене мере за безбедан и здрав рад, лице које је вршило преглед и проверу опреме за рад дужно је да одмах о томе обавести послодавца, односно саветника или сарадника за безбедност и здравље на раду и да на опреми постави налепницу о неисправности. Послодавац, односно саветник или сарадник за безбедност и здравље на раду дужан је да одмах забрани рад на опреми за рад на којој нису примењене мере за безбедан и здрав рад. Забрана коришћења опреме за рад важи до отклањања неправилности због којих опрема за рад није безбедна за употребу, односно до издавања стручног налаза о прегледу и провери од стране правног лица са лиценцом којим се потврђује да су на опреми за рад примењене мере за безбедан и здрав рад.

Члан 22, став 2

Послодавац из става 1. овог члана је дужан да изради прописан елаборат о уређењу градилишта, ако радови трају дуже од три дана у континуитету и прописан елаборат о уређењу градилишта, који уз пријаву о почетку рада доставља надлежној инспекцији рада, најмање осам дана пре поцетка изводења радова.

Члан 27.

Послодавац је дужан да, пре почетка извођења радова на висини, у дубини, у скученом простору, у простору са потенцијално експлозивним атмосферама, на енергетском објекту, при коришцењу опасне хемијске материје, рад у зонама у којима је присутна озбиљна, неизбежна или непосредна опасност или штетност која може да угрози здравље запосленог, обезбеди издавање дозволе за рад.

Послодавац је дужан да утврди поступак и начин за издавање дозволе за рад.

Члан 36, став 2

У случају тешке повреде на раду, смртне повреде на раду или колективне повреде на раду са тешком или смртном повредом на раду, послодавац је дужан да одмах, а најкасније у року од осам дана од настанка повреде изврши додатну обуку запослених на том радном месту у организационој јединици где се повреда догодила, са обавезом обавештавања свих запослених.

Члан 46.

У делатностима из цлана 48. овог закона послодавац који запошљава, односно радно ангажује од 251 до 500 запослених је дужан да закључи уговор о раду са пуним радним временом са најмање два саветника за безбедност и здравље на раду, а послодавац који запошљава односно радно ангажује више од 500 запослених је дужан да закључи уговор о раду са пуним радним временом са најмање три саветника за безбедност и здравље на раду.

У свим осталим делатностима послодавац који запошљава, односно радно ангажује више од 500 запослених је дужан да закључи уговор о раду са пуним радним временом са најмање два сарадника за безбедност и здравље на раду.

Ако послодавац ангажује правно лице или предузетника који имају лиценцу за обављање послова безбедности и здравља на раду, то правно лице, односно предузетник одређују број саветника за безбедност и здравље на раду у складу са ставом 6. овог цлана.

Члан 47.

Послове безбедности и здравља на раду из члана 50. овог закона, послодавац може да обавља сам у делатностима трговине на мало, услуга смештаја и исхране,  информисања и комуникација, финансијских делатности и делатности осигурања, пословања некретнинама, стручним, научним, иновационим, административним и помоћним услужним делатностима, обавезног социјалног осигурања, образовања, уметности, забаве и рекреације, осталим услужним делатностима, ако има до 20 запослених.

Послодавац из става 1. овог цлана дужан је да полаже стручни испит за обављање послова безбедности и здравља на раду који прописује министар надлежан за послове рада и није дужан да има прописану лиценцу.

Члан 48, став 2

Послодавац у делатностима здравствене и социјалне заштите, може да за послове безбедности и здравља на раду именује саветника за безбедност и здравље на раду, лице које има најмање стецено високо образовање од најмање 240 ЕСПБ бодова на академским или струковним студијама у оквиру образовно – научног поља медицинских наука.

Члан 49.

Послодавац у делатностима које нису наведене у члану 48. став 1. овог закона, уколико сам не обавља послове безбедности и здравља на раду из цлана 47. став 1. овог закона, је дужан да за послове безбедности и здравља на раду именује сарадника за безбедност и здравље на раду, односно лице које има најмање стечено високо образовање обима од најмање 180 ЕСПБ бодова у оквиру образовно – научног поља техничко-технолошких наука, природно-математичких наука, медицинских наука или друштвено-хуманистичких наука.

Члан 56, став 2

Послодавац је дужан да запосленом који рад обавља ноћу у складу са законом, обезбеди претходни и периодични лекарски преглед.

Члан 65, став 2

Извештај о повреди на раду се подноси у писаном облику до успостављања Регистра повреда на раду у електронском облику.

Члан 67, став 1

Послодавац је дужан да запослене осигура за слуцај повреда на раду и професионалних болести, ради обезбедивања накнаде штете.

Члан 72.

Министар надлежан за послове рада за обављање одговарајуцих послова безбедности и здравља на раду, решењем издаје, односно обнавља лиценцу, и то:

  1.  саветнику за безбедност и здравље на раду;
  2. сараднику за безбедност и здравље на раду;
  3. координатору за безбедност и здравље на раду у фази израде пројекта;
  4. координатору за безбедност и здравље на раду у фази изводења радова;
  5. одговорном лицу за обављање послова прегледа и провере опреме за рад прегледа и испитивања електрицних и громобранских инсталација;
  6. одговорном лицу за обављање послова испитивања услова радне средине, односно хемијских и физицких штетности (осим јонизујуцих зрацења), микроклиме и осветљености;
  7. одговорном лицу за обављање послова испитивања услова радне средине – биолошких штетности;
  8. правном лицу или предузетнику за обављање послова безбедности и здравља на раду;
  9. правном лицу за обављање послова прегледа и провере опреме за рад и прегледа и испитивања електрицних и громобранских инсталација;
  10. правном лицу за обављање послова испитивања услова радне средине, односно хемијских и физицких штетности (осим јонизујуцих зрацења), микроклиме и осветљености;
  11. правном лицу за обављање послова испитивања услова радне средине – биолошких штетности.

Члан 73, став 1

Лиценце из члана 72. овог закона министар надлежан за послове рада издаје са роком важења од пет година. Лиценца се може обновити на начин и под условима под којима се издаје, с тим да се захтев за обнављање лиценце мора поднети најкасније 60 дана пре истека рока важења лиценце.

Члан 80, став 1

Лиценцу за обављање послова безбедности и здравља на раду, из цлана 50. овог закона, може да добије правно лице или предузетник, које има у радном односу на неодредено време са пуним радним временом најмање два запослена који имају лиценцу саветника за безбедност и здравље на раду и најмање три године радног искуства на тим пословима након стицања одговарајуцег образовања

Члан 84.

Носилац лиценце за обављање послова безбедности и здравља на раду дужан је да Управи достави кварталне извештаје о обављеним пословима по основу добијене лиценце. Извештај нароцито садржи следеце податке о послодавцу код кога се обављају послови: пословно име и седиште; број и датум закљуцења уговора; делатност послодавца; адреса градилишта (уколико се послови обављају на градилишту) и укупан број запослених.

Члан 97.

Инспектор рада је дужан да забрани рад на привременим или покретним градилиштима за време трајања околности које доводе до угрожавања безбедности и здравља на раду запосленог, а нарочито кад утврди:

  1. да на градилишту ради запослени који није обучен за безбедан и здрав рад;
  2. да на градилишту, на радном месту са повећаним ризиком ради запослени који се није подвргао лекарском прегледу у прописаном року;
  3. да је на градилишту радно ангажовано лице са којим пре ступања на рад није закључен уговор о раду или други уговор у складу са прописом којим се уређује рад и/или ако то лице није регистровано у Централном регистру обавезног социјалног осигурања;
  4. да се на градилишту користи средство за рад на коме нису примењене мере за безбедност и здравље на раду;
  5. да на градилишту нису обезбеђене прописане привремене конструкције и објекти за рад и кретање запослених (тунелске подграде, конструкције за спречавање одрона земље при копању дубоких ровова и сл.);
  6. да послодавац коме је инспектор рада забранио рад на радном месту на привременим или покретним градилиштима није спровео забрану рада коју му је наложио инспектор рада и наставио је рад за време трајања околности које доводе до угрожавања безбедности и здравља запосленог.

Забрана рада из става 1. овог цлана изрице се инвеститору, односно заступнику инвеститора у складу са прописима о безбедности и здрављу на раду на привременим или покретним градилиштима.

Забрана из става 1. овог цлана траје док трају околности које доводе до угрожавања безбедности и здравља на раду на градилишту, а најмање три дана од дана изрицања забране рада уколико су околности које доводе до угрожавања безбедности и здравља на раду на градилишту утврдене први пут.

Забрана из става 1. овог цлана траје док трају околности које доводе до угрожавања безбедности и здравља на раду на градилишту, а најмање 15 дана уколико су околности које доводе до угрожавања безбедности и здравља на раду на градилишту утврдене други пут.

Забрана из става 1. овог цлана траје док трају околности које доводе до угрожавања безбедности и здравља на раду на градилишту, а најмање 30 дана уколико су околности које доводе до угрожавања безбедности и здравља на раду на градилишту утврђене треци пут.

Брзо и једноставно подношење онлајн захтева.
Живимо и радимо безбедно!